Wschód Daleki, Bliski i najbliższy

Wpis

piątek, 14 czerwca 2013

Obrazki z Teheranu

W Teheranie byłam 2 dni. Uciekłam stamtąd z ogromną ulgą, gdyż ruch uliczny, hałas, smród, tłum w metrze i szczury w rynsztokach sprawiały, że nie odbierałam stolicy Iranu jako miasta idealnego na urlop. Ale gdy trochę odpoczęłam od Teheranu i porozmawiałam z teherańczykami, którzy wynieśli się na prowincję, odczułam niedosyt tego miasta.


Przede wszystkim poznałam tylko południową dzielnicę, czyli tę plebejską, gdzie zamożni i dobrze urodzenie teherańczycy się nie wypuszczają. Tu mało osób mówiło po angielsku i trudno było rozmawiać z ludźmi na inne tematy niż grzecznościowe i podstawowe. Najdalej na północ wypuściłam się do dawnej ambasady amerykańskiej, gdzie więziono swego czasu zakładników, a  gdzie dziś mają siedzibę Strażnicy Rewolucji. Dzieła wymalowane i wypisane na ogrodzeniu pokazują stosunek tradycyjnych Irańczyków do USA. Niestety, fotografowanie obiektu nie jest mile widziane i nie zaryzykowałam wyjęcia aparatu.


Inteligencja mieszka przeważnie w północnym Teheranie, położonym o stóp gór, gdzie ruch jest mniejszy i powietrze czystsze. Tam powstaje intelektualna podbudowa opozycji. Ciekawa jestem, jak postępowi Irańczycy komentują dzisiejsze wybory. Dwa miesiące temu nie mieli nadziei na zmiany, ale liczyli na umiarkowanie reformatorskiego Rafsandżaniego. No i ciekawa jestem wyniku. Żaden z moich irańskich rozmówców nie przewidywał zamieszek po wyborach, ludzie obawiają się, że może to skończyć się gorzej niż w Syrii i raczej nie wyjdą na ulicę. Jednak bez względu na wynik i tak rzeczywistą władzę ma pozornie dobrotliwy staruszek Chamanei.

 

Pierwszy rzut oka na Teheran, czyli widok z hotelowego okna. Można powiedzieć, widok metaforyczny


 

Jak nazwa wskazuje, teatr teherański:


 

Powiew świeżości:


 

 

A to typowe widoczki z południowego Teheranu:


 

 

 

 

Coś dla oczu, czyli pałac Golestan:

 

 

A to widok bez przekłamań;)


 

Jednak niezależnie od otoczenia pałac jest piękny


 

 

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
reska
Czas publikacji:
piątek, 14 czerwca 2013 22:23

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

  • cover_w napisał(a) komentarz datowany na 2013/06/14 23:05:36:

    Teatr piękny mają :)

  • zielonapirania napisał(a) komentarz datowany na 2013/06/17 11:17:48:

    Piękne malowidła.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny